תאגיד מי שיקמה משקיע בכל שנה כ- 4 מיליון ₪ בשטיפת קווי ביוב

תאגיד מי שיקמה משקיע בכל שנה כ- 4 מיליון ₪ בשטיפת קווי ביוב כך שבשש שנים מדובר בהשקעה של 24 מיליון ₪.
התאגיד מוציא כ- 2 טון מגבונים ביום מתחנת השאיבה שלנו שברחוב הלוחמים ביציאה מחולון ועוד כ- טון בשבוע בזמן שטיפת הקווים וזה רק ממכון השאיבה בחולון.

השלכת מגבונים לחים לאסלה מזיקה לסביבה, בניגוד לניר הטואלט שמתפרק במים המגבונים הלחים אינם מתכלים וגורמים לסתימות בצנרת הביוב של הבניין, למפגעי ריח ולדליפות בצנרת הביוב העירונית.
הביוב אשר פורץ לסביבה, נושא עמו חיידקים ווירוסים נושאי מחלות, העלולים לסכן את בריאותנו ולזהם את מי השתייה וחופי הרחצה.

השימוש במגבונים הפך להיות חלק מחיי היום יום שלנו והם משמשים אותנו כמעט לכל מטרה החל משימוש לצרכים היגייניים ועד ניקוי חלונות, הסרת כתמים מבגדים וניקוי המקלדת. כך שלפעמים מתוך הרגל או חוסר ידע אנו משליכים את המגבונים לאסלה.

הצריכה השנתית בישראל היא של כ-3.1 מיליארד מגבונים בשנה, כ-407 מגבונים לנפש.  המגבונים מהווים כשליש מהפסולת המגיעה למכוני טיהור השפכים. העלות השנתית הישירה למשק מנזקי המגבונים המגיעים לביוב מוערכת בכ-12,000,000 שקלים וזאת מבלי לקחת בחשבון גם את הנזקים הנגרמים לאיכות הסביבה

בעיית המגבונים אינה בעיה מקומית, ערים גדולות בעולם מתמודדות עם בעיית המגבונים. ברחבי העולם הוגשו תביעות רבות לבתי משפט כנגד חברות המגבונים בשל הנזקים אשר נגרמים למערכות הביוב, תביעות מערים שונות וגדולות בהרבה מחולון, ערים כגון: ניו יורק, וושינגטון הבירה, סן פרנסיסקו, טורונטו, סידני, לונדון ועוד ערים נוספות.
על פי נתונים אשר פרסמה המחלקה להגנת הסביבה של העיר ניו יורק הם מדווחים שהם מוצאים כ- 10 מיליון דולר בשנה בכדי להוציא את המגבונים ממערכות הביוב ברחבי העיר.
בשנת 2013 נגרמה הצפה גדולה מאוד של ביוב בלונדון בעקבות שפיכת שמנים וכמות אדירה של מגבונים לצנרת הביוב ולקח לעיר כשלושה שבועות להתגבר על המפגע!

מנכ"ל מי שיקמה אריק מולה מסר: "לצערי המצב היום הוא שאנחנו רודפים אחרי הזנב של עצמנו ובמקום להשקיע כסף בפיתוח אנחנו "זורקים אותו לביוב". אנו מוצאים ממערכת הביוב מגבונים, מגבות, בקבוקים, קשקשים של דגים, כדורים, חמורי בנייה ועוד הרבה דברים שמקומם הוא לא בביוב, בחלק מהמקרים מדובר בחוסר תשומת לב כמו בהשלכת המגבון באופן אוטומטי לאסלה ובחלק מדובר בוונדליזם לשמו"

רו"ח זוהר נוימרק מ"מ ראש עיריית חולון ויו"ר הדירקטוריון של התאגיד הוסיף: "כאשר מדובר בסתימות בתוך מערכת הבניין, על התושבים לתקן את הסתימה על חשבונם אך כשהסתימות מתרחשות בצנרת הציבורית התאגיד מתקן אותם כמובן על חשבון כספי התושבים כך שהתושב נפגע פעמים: גם סובל מאי נוחות, ריחות ומבעיות תברואתיות וגם משלם על התיקון, אז לא חבל?"

אז בואו נשמור ביחד על סביבתנו עכשיו לפני שיהיה מאוחר מידי!